Czym jest blender? Poradnik dla kucharzy
Zacznijmy od początku: czym jest blender?
Oczywiście blenderów na rynku jest wiele, jednak łączy je kilka wspólnych cech. To niezwykle wszechstronne urządzenia, dzięki którym przygotujemy niemal każdy posiłek – począwszy od śniadania, poprzez pyszny deser, aż po lekką kolację. Samo urządzenie umożliwia bowiem miksowanie, rozdrabnianie lub mieszanie produktów. Bardzo często wykorzystywane jest do przygotowywania pożywnych koktajli z surowych warzyw i owoców. Wiele jednak zależy od konkretnego modelu i jego funkcjonalności.
Przejdźmy teraz do budowy blendera. W przypadku modeli ręcznych mamy do czynienia z silnikiem umieszczonym w obudowie oraz z ostrzami. Moc silników oczywiście bardzo się waha w poszczególnych modelach, najczęściej w przedziale od 170 do 1000 W. Najlepiej sprawdzają się modele o mocy minimum 800 W, ponieważ dobrze radzą sobie z miksowaniem większości standardowych produktów. Możemy Ci podpowiedzieć, abyś wybrał blender z pokrętłem regulującym prędkość. Im więcej możliwość daje Ci urządzenie, tym masz łatwiejszą kontrolę nad kruszeniem i krojeniem składników.
Kolejną niezwykle ważną kwestią są ostrza. Czasem mamy do czynienia z 2, czasem 3 lub nawet 4 nożykami ustawionymi w różnych kierunkach. Najczęściej wykonane są ze stali nierdzewnej i wykonują około 20 000 obrotów na minutę – tutaj warto skupić się na materiale wykonania. Chodzi przecież o to, aby ostrza się nie stępiły w trakcie pracy. Niektóre modele posiadają ostrza z tworzywa sztucznego, jednak te są mniej żywotne i znacznie gorzej rozdrabnia składniki.
Jaka jest różnica pomiędzy blenderami ręcznymi, a kielichowymi?
Mówi się, że ludzi dzieli się na dwa typy: tych, którzy dodają płatki do mleka i tych, którzy dodają mleko do płatków. My podzielilibyśmy również na zwolenników blenderów ręcznych i kielichowych! Oczywiście mówiąc nieco poważniej, to blendery dzielą się właśnie na te dwa rodzaje. Czym się wyróżniają?
Cóż, dokonajmy krótkiej charakterystyki:
-
Blendery ręczne – są lekkie i zajmują bardzo mało miejsca. Sposób użycia? Wystarczy, że weźmiesz blender do ręki, naciśniesz guzik i… blendujesz! Warto jednak podkreślić, że tego typu modele doskonale nadają się do przygotowywania potraw ze stosunkowo miękkich produktów np. truskawek czy pomidorów. Jeśli więc chcesz szybko zblendować składniki na pastę do pieczywa, to ten wybór będzie doskonały. Jednak poręczność idzie w parze z kompromisem – tego typu modele nie mogą mieć tak dużo mocy, jak te kielichowe. Przez to raczej nie rozdrobnisz surowych warzyw np. marchewki czy buraków. Warto jednak dodać, że dzięki dodatkom możesz poszerzyć zakres możliwości urządzenia. Mowa tutaj choćby o trzepaczce, która pomoże Ci ubić pianę!
-
Blendery kielichowe – podstawowa różnica tkwi w budowie. Modele kielichowe są większe i nie da się ich „chwycić” do ręki, jak w przypadku modeli ręcznych. Jednak dzięki większym gabarytom oferują dużo więcej mocy i obrotów. Nowoczesne modele przekraczają 30 000 obrotów na minutę, co pozwala ostrzom na bezproblemowe radzenie sobie z twardymi składnikami. Do tego samo urządzenie składa się z co najmniej dwóch części: podstawy blendera i kielicha. Czasem producenci dołączają nieco mniejszy pojemnik do miksowania i tamper, czyli pomocny dodatek umożliwiający ręczne naprowadzenie na ostrze miksowanych składników.
Co jeszcze powinieneś wiedzieć o blenderach?
Oczywiście najwyższej klasy producenci prześcigają się w coraz nowocześniejszych rozwiązaniach. Doskonałym przykładem jest szwajcarska marka Bamix! No właśnie, na jakie urozmaicenia możesz jeszcze liczyć? Jak wspominaliśmy, podstawowy podział to blendery ręczne i kielichowe. Czasem jednak możesz spotkać się z niestandardowymi modelami, które mogą posiadać specyficzne dodatki, czy możliwości. Tak jest choćby w przypadku tzw. blenderów próżniowych. To propozycje (ręczne lub kielichowe), które mają opcję odsysania powietrza z kielicha, pojemnika próżniowego bądź worków próżniowych. Po co? Dzięki temu możesz jeszcze dłużej delektować się smakiem, aromatem oraz intensywną barwą przygotowanych posiłków. Do tego, co warto podkreślić, ograniczony proces utleniania sprawia, że zachowuje się w jedzeniu jeszcze więcej wartości odżywczych takich jak witaminy i minerały!
Mamy nadzieję, że nasz krótki poradnik odpowiedział na wszystkie Twoje pytania i wątpliwości. To co, jaki blender Ty wybierasz?